Bjk Basket Forum
Matt Mitchell - Baskı Önizleme

+- Bjk Basket Forum (https://www.bjkbasket.org/forum)
+-- Forum: Genel Kategori (/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Haberler (/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Konu Başlığı: Matt Mitchell (/showthread.php?tid=613)Matt Mitchell - BjkBasket - 12.07.2023 14:11

Beşiktaş basketbolunun yakın tarihindeki iddialı ve önemli kadrolarına baktığımız zaman 3 önemli isme Matt Mitchell özelinde daha farklı bakmak gerekir.Bunlar; David Hawkins,Michael Roll ve Kyle Weems.

Bakış açımızın temelini oyuncuların fiziki özelliklerine nazaran birden fazla pozisyonu oynayabilmesi veya yorumlayabilmesi geliyor.Bilhassa kısa forvet pozisyonundaki isimlerin hem şutör guard (2) ve hem de power forvet (4) özelliklerini de hücum envanterine eklemesi,antrenörlerin gözünde daha değerli yapmakta.Çünkü bu pozisyon yay gerisi ve boyalı alan için direkt bağlayıcı vazifesi görüyor.

Mitchell’ın NCAA’deki okulu San Diego State belki NBA’e sürekli oyuncu yollayan bir kolej değil ancak oyuncuların erken profesyonel olmadığı ve 4 sezon boyunca kalmasıyla antrene edilme konusunda önemli artıları olan bir program.Dolayısıyla yakın zamanda Avrupa’ya bir çok oyuncuyu ihraç ettiklerini görmekteyiz.Mitchell bu periyot içerisinde tutarlı ortalamalara sahip lakin NBA şansını kısıtlayan en önemli veri son yılındaki gelişim hızının düşük olması.NBA son sınıf öğrencilerini seçme konusunda çok daha talepkar. Erken profesyonel olacak isimlerde beklenti satın alırken 2-3 yaş daha yaşlı bir oyuncudan bunu beklemiyor. Artık Mitchell’ı tanıtmaya başlayalım.

1999 doğumlu Matt Mitchell 1.98 boyuyla tipik bir small forvet fiziğine sahip 3 numara.Lakin onu bir alt (2) ve bir üst (4) pozisyonlarda da belli sekanslarda kullanabilirsiniz.Çok üst düzey bir atletizmi olduğunu söyleyemesek de uzun kariyeri olacağına işaret en önemli fiziksel özelliği üst vücudu.Bu şekilde ters eşleşme avantajını boyalı alan ve çevresinde kullanabilirken, atışları vücut temasından minimum şekilde etkileniyor.Takımı kısaltmaya karar verdiğinizde onu set, geçiş ve hızlı hücumlarda tercih edebilirsiniz.Sırtı dönük oyunu çok dengeli bitirebiliyor.Kişisel gözlemlerim böyle bir özelliğe sahip oyuncu havuzunun Avrupa’da çok dar olması.

Kendi orijinal pozisyonu olan kısa forvette ise gözüme çarpan en kritik artısı sol el hakimiyeti.Yüzü dönük oyunda zaman zaman kendinden uzun bir 4 numara ile karşılaştığında eğer rakibi onun hızına ayak uyduruyorsa sol el hakimiyeti, el üstü dış ve orta mesafe şutlarının başarımı için belirleyicidir.Top sürmeyi ani kesip mekaniğini hızlı kurup şuta kalktığını söyleyebiliriz.

Yukarıda incelediğimiz noktaların en önemli ortak yanı topun kendisinde olması yani bir bakıma haşır neşir olarak sonuca gitme hikayesi.Koç odaklıAvrupa basketbolunda antrenörler böyle bir mevki için aynı zamanda onda topun çok fazla kalmadan skor yapmasını ve sürekli elini sıcak tutmasını bekler.Hatta farklı bir oyuncu olsa dahi Vezenkov’un bu yılki performansında sıkça vurgulanan konuydu.O da bu talepleri karşılayacak evsafta özellikleri barındırıyor. İyi bir ceza atıcısı ya da statik olmayan, kat üzeri şutu makul düzeyde.Yani small forvet fiziğinde ama 2 numara özelliklerini de kısmen barındırıyor.

Gelelim bana göre en kritik noktaya.Böyle oyuncular ya kariyerlerini nispeten küçük ve orta liglerde sürdürüyorlar ya da basamakları atlayacak bir özelliği bünyelerini katıyor.O da tabi ki pasörlük.Doğru bir profesyonel kariyeri tercihi ile Mitchell’ın yukarıda saydığımız bütün pozisyonlarıda içine aldığımız noktalarda bencil bir oyuncu olmadığını rahatlıkla işaret edebiliriz.Fransa ve FIBA Şampiyonlar Ligi’ndeki asist ortalamaları (2.8 ve 1.9) ve yaptığı asistlerin niteliği takımının hücumdaki derinliğini artırıyor.İkili sıkıştırmalarda boş oyuncuyu veya kat eden takım arkadaşını görme,sırtı dönük oyunda dip çizgi katlarını takibini ön plana çıkarıyor.

Yetenekli olsanız dahi istikrar ve devamlılık şart.NBA şansını deneyip olmamasına karşın Spurs ile yaz ligi oynamasından sonra 2021 yılında Strasbourg ile anlaşıp 2 yıl burada kaldı.G-League değilde rekabetçi ve hedefi olan takım ile maç trafiğine girmesi sabırlı davranması ile takım oyuncusu olacağını şimdiden belli etmiş durumda.

Yazar: Hürol Yöney