Yeni Konu Gönder  Yeni Yorum Gönder 
Derek Needham
08.08.2023, 16:08
Yorum: #1
Derek Needham
Oyunun ABD’ye nazaran farklı bir şekilde yorumlandığı Avrupa’da, koçların ağırlıklı olduğu yapı ön plana çıkarken, NBA’de ise sahne oyunculardadır. Her iki yapının da aşırıya kaçan durumlarını son zamanlarda sık sık görmemize karşın kısa ve orta vadede bu yapının değişmesi zor gözüküyor.

Dolayısıyla bu noktada Avrupa’da oyun kurucu ve combo guard konusunu ele alırken, genel potansiyelden ziyade “ antrene edilebilirlik” yani “coaching” özellikleri daha ön planda oluyor. Kolej kariyeri çok çok iyi olan isimlerle doku uyuşmazlığı yaşanırken Bobby Dixon ve Errick McCollum gibi orta – alt seviye konferanslardan gelen isimlerin önemli kariyer yapması gibi bir çok örnek var.

İşte Derek Needham’ın kariyerinin başlangıcı da benzer yollardan geçiyor. Sialuai takımında kariyerine başlıyor. Litvanya liginde bilhassa takımın bütçesi yüksek değilse seçtikleri yabancılarda takımın skor yükünü direkt çekmekten ziyade ekole ve sistemlerine uygunluk aranıyor. Yani oyun kurucuysanız 2 numara özelliklerinizi biraz torpülemek ve takımı da işin içine dahil etmek beklenir. Bu yüzden böyle liglerde başlangıç yapmak Needham açısından iyi bir başlangıç oldu. Benzer şekilde Karadağ ekibi Mornar Bar’da geçirdiği sezonlar ve 1 yıllık Almanya tecrübesi ile hem yarı saha hem de açık alan basketbolunda antrenörlerin ne talep ettiğini daha net anlama şansı oldu.

Birer sezonluk Reggiana ve Monaco tecrübelerini de onun skor yükünü çeken tarafındaki melekelerini devam ettirmesi olarak görüyorum. Tabii Needham 2013’de adımını attığı Avrupa’daki ilk yıllarında nispeten zayıf ve güçsüz vücut üst bölgesini önemli ölçüde güçlendirdi. En üst seviyede basketbol oynamak ve düşündüklerinizi yapmanız için fiziki yeterliliğiniz yoksa bir noktada tıkanıp kalabiliyorsunuz. Obradovic ile çalışmaya 32 yaşında başlayan Bobby Dixon’ın çok iyi bir dikey sıçraması yoktu anca savunma duruşu ve buradaki hızı öyle kritik bir seviyeye geldi ki takımının savunmadaki ateşleyicisi olmuştu.

Yukarıda belirttiğimiz evsafa büründüğünüz zaman devşirme olarak da milli takımlarda yolunuz açılıyor. 2017’den beri Karadağ ile şampiyonalarda mücadele eden Needham, 33 yaşında kariyerinin kafaca en olgun çağında yer alıyor.

Dikkat ederseniz oyuncuyu bu sefer teknik anlamda spesifik olarak ele almadım. Çünkü geçtiğimiz 2 sezonu ülkemizde geçirdi. Alimpijevic genel hatları itibariyle ona aynı rolü verecektir. Burada koç, önceden belirttiğim gibi konservatif kafa olmayan bir felsefede olduğu için Needham takımın temposunu belirleyen ana komutan, yani antrenörün doğal olarak saha içindeki uzantısı olmaya devam edecek. Mitchell ve Mathews’dan azami verim alma noktasında hocadan daha önemli bir göreve ve sorumluluğa sahip. Onun sahada göremediklerini ve hissedemediklerini teknik ekibe geri bildirim olarak aktaracak.

Netice olarak Needham ve onun gibi oyuncuların tercih edilmelerini “oyun mantalitesi” adı altında değerlendirmek lazım. Buradaki doğru sözcük “en iyisi” yerine“ en uyumlusu” olmalıdır. Ve koçlar kesinlikle ikili oyunlardaki başarımla beraber şut istikrarına önem veriyorlar. Bu sezon Beşiktaş Avrupa – ABD karışımı melez bir düşünceye sahip bir antrenöre sahip. Buna uygun bir lider ile de sezona başlayacaklar.

Yazar: Hürol Yöney
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu Gönder  Yeni Yorum Gönder 


Hızlı Menü: