Yeni Konu Gönder  Yeni Yorum Gönder 
Isaiah Blackmon Beşiktaş'ta !!!
03.07.2020, 18:45 (Bu konu en son: 03.07.2020 Tarihinde, Saat: 21:44 düzenlenmiştir. Düzenleyen: BjkBasket.)
Yorum: #1
Isaiah Blackmon Beşiktaş'ta !!!
Erkek basketbol takımımız, ABD'li şutor guard Isaiah Blackmon ile anlaşma sağladı.

Skorer oyuncu geçtiğimiz sezon Saint Francis formasıyla 30 maçta; 34 dakika, 18.8 sayı, 5.3 ribaund, 1.5 asist ve %44.9 şut ortalamaları ile oynamıştı.

Gelin yeni oyuncumuzu daha yakından tanıyalım.

Basketbol yıllar içerisinde evrim geçirip pozisyonlardan beklentiler ve talepler değişse de bir 2 numara yani skorer guarddan ilk istenenler değişmemiştir. Onun sahada kalma önceliği sayıya giden yoldaki gösterdiği inceliklerle alakalıdır.

Bu yıl St. Francis Üniversitesinden mezun olan 1.85’lik İsiah Blackmon yukarıda bahsettiğimiz üzere saf 2 numara özelliklerini barındırıyor. Oyununu ve istatistiklerini sezon sezon geliştiren Blackmon son yılında konferansında “yılın oyuncusu” ödülünü kazandı. Ancak biz bunu kıstas noktası olarak almıyoruz.

Bir 2 numara hızlı olmak daha da önemlisi hızlı düşünmek zorunda. Blackmon burada dikkat çekici hıza sahip. İlk adımı oldukça hızlı, trafik içinde de hızını iyi ayarlayan bu sayede aldığı süre 35 dakika civarı olmasına karşın top kaybı ortalaması 1.9 gibi gayet iyi bir seviyede.

Kontrollü bir hızın verdiği dengeyi yön değiştirmelerinde görebiliyoruz. Blackmon’un her iki tarafına da gidebilen topla yön değiştirmeleri derli toplu. Bunun için gerekli olan fundamental özelliklerine sahip. İyi bir cross over adımı, bu olmadığı zaman tek el dribbling ile birden fazla kez yön değiştirme ( side out ) başta olmak üzere klasik bir 2 numarada ne gördüyseniz kendisinde de bu var.

Daha önceki oyuncu değerlendirmelerimizde bilhassa kısalar için yaptığımız açık alan oyununa yatkınlık Blackmon’da tabiri caizse “ Fabrika ayarı” olarak yüklü halde. Geçiş hücumu da dahil bu tür sistemlerde hem başlatıp bitiren hem de bitirici kanat adamı olarak rahatlıkla kullanılabilir.
Tabi bir 2 numaradan bahsediyorsak şut performansının ne derece hayati olduğunu tekrar tekrar anlatmamıza gerek yok. Onun süresindeki artışa oranla kademeli olarak başarımının yükseldiğini saptayabiliyoruz. Belki pasörlük ondan ilk talep edilen değil ancak uzunların perdelemesini çok iyi kullanan oyuncu profili var karşımızda. Mekaniği hızlı ve şutunu dengeli kuran Blackmon bu noktada tam bir SG. Adam değişmeli savunmalar için ise “ step back jumper” ile rakip uzunları zorlar ya da hızı ile onları rahatlıkla geçebilir.

İyi bir şut hızla birleştiğinde size içeriye penetre imkânı verebilir. Sizi yakın almak zorunda olan savunmayı hızınızla alt edersiniz. Bu özellik de size sade şutu olan değil komple bir 2 numara yapar. Kendisinde bunun belirtilerini görüyoruz.

Bazı 2 numaralar top hakimiyetindeki kısıtlı özelliklerinden dolayı topsuz oyundaki şutlarına çok daha fazla bağımlıdır. Eğer Blackmon’I fiziksel olarak ekonomik kullanmak isterseniz bu evsafa rahatlıkla kaydırabilirsiniz. Yay gerisinden % 45’e varan yüzdesinin içinde Carroll ve Rautins benzeri rollerde kullanıldığı bölümler de var.

Fiziksel özellikleri bakımından ele aldığımızda Blackmon’un oldukça atletik olduğunu söyleyebiliriz. Alt ve üst vücudun motorik özellikleri birbiriyle uyumlu ve dengeli.

Netice itibariyle karşımızda potansiyel barındıran bir 2 numara var. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise fiziksel temas. Blackmon hızını fazlasıyla kullanarak bu alanda yaşayabileceği sorunları nötralize edip kaçınma yoluna gitti. Bilhassa topla bulaşana kadar edeceği mücadeledeki alacağı temaslar verimini direkt etkileyecek. Dolayısıyla onu oynatacak takımın uzunları başta olmak üzere etrafındaki parçaların yardımı çok önemli.
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu Gönder  Yeni Yorum Gönder 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  James Blackmon ile anlaşma sağlandı. BjkBasket 0 3,932 16.10.2020 16:21
Son Yorum: BjkBasket

Hızlı Menü: