Yeni Konu Gönder  Yeni Yorum Gönder 
Yeni Kartal Joel Berry
24.11.2020, 19:52
Yorum: #1
Yeni Kartal Joel Berry
PROFİL

1 Nisan 1995 doğumlu olan 1.83'lük point guard Joel Berry, üniversite kariyerinin tamamını North Carolina Üniversitesi'nde geçirdi. İyi kısa oyuncuları ihraç etme başarısına sahip bir konferans olan ACC'nin önemli takımlarından North Carolina, yıllarca birçok NBA yıldızının tedrisatından geçtiği bir okul, Joel Berry'de dört sezon boyunca bu organizasyonun içinde önemli roller üstlendi. 2018 yılında mezun olduğu takımın diğer önemli parçalarından Luke Maye, Trento'da oynarken; Cameron Johnson ve Theo Pinson ise NBA'de forma giymekte. Bu da gösteriyor ki; bu tarz iyi ve draft olmuş isimlere liderlik edebilme özelliğine sahip.

Cameron Johnson gibi lotarya seçimi olan bir oyuncu ve Luke Maye gibi iyi bir şutör uzunun bulunduğu yapıda Joel Berry, takımı ön plana çıkararak önemli işler başarmıştı. Burada da benzer bir rolü hem skorer kimliği güçlü Blackmon ile hem de projenin çekirdeğini oluşturan gençler Alperen Şengün - Şehmus Hazer ikilisiyle yakalama olasılığı yüksek. Kolejde geçirdiği ilk sezonun ardından takip eden üç sezonda da çift haneli sayı ortalamaları yakalayan Berry; asist ve ribaund hanelerinde de 3'ün üzerinde ortalamalar yakaladı. Bu da bize gösteriyor ki istikrar konusunda problem yaşamayan bir oyuncu. Bununla birlikte hem konferans bazında hem de March Madness bazında kazanmış olduğu ödüller istikrarının somuta dönüşmesi anlamı taşıyor. Özetle; geldiği okul ve kolej kariyeri boyunca ortaya koyduğu performans, CV'sinde olumlu referanslar olarak göze çarpıyor.

ANALİZ

Joel Berry, boy ve fizik oranında saf bir oyun kurucu olarak görülse de; hem istatistik kağıdına yansıyan rakamları hem de gerektiği yerde skor yapıp gerektiği yerde takımı öne çıkarması ile combo guard profiline yatkın bir isim.Takımımız sezon başından bu yana guard pozisyonunda fizikli oyuncuya sahip olmamanın eksikliğini sıkça yaşadı.Joel Berry, boy anlamında bu profilden uzak olsa da, topa baskıyı iyi yapabilecek bir isim.En azından takımımız bu alanda bir parça da olsa güçlenmiş oldu.

İşin hücum tarafında ise Joel Berry-James Blackmon ve Joel Berry-Markell Johnson ikililerini göreceğiz. Öncelikle takımımızın sahip olduğu kısa ve uzun oyuncuları pick and roll oyununa yatkınlıktan uzaklar.James Blackmon'un topla iyi bir ilişkisi olmaması, Markell'in bu alanda çok ham ve karar mekanizmasında hataya yatkın olması,Şehmus'un da Blackmon gibi iyi bir pick and roll yönlendirici olmamasının yanı sıra, Alperen'in hızlı ayaklara sahip olmaması sebebiyle takımımızın hücumları genelde sol tarafta uzunun post-up'ı ile başlıyor ve oradan şekilleniyor.Joel Berry bu alanda takımımıza oyun planında bir esneklik katabilir.

Takıma uzun oyuncu eklenmesi olası gözükmese de, Joel Berry'nin pick and roll oyunlarından sonra üçlük çizgisinin içine sızması ve dur kalk adını verdiğimiz "hesitation" oyunları ile rakip savunmaların dengesini bozması olası bir senaryo. Bir başka senaryoda ise bu transferle takımımız özellikle Markell Johnson'ı işin içine daha fazla dahil edebilir. Berry-Johnson ikilisinin bir arada sahada olduğu anlarda ana yönlendiricinin Berry olduğu bir ortamda Markell Johnson topsuz cutları ve topla çembere gidebilme özellikleriyle verimini yukarı çekebilir.Zaman zaman Berry-Johnson-Blackmon üçlüsünü sahada görebileceğimiz anlarda da Blackmon ve Berry nin yay gerisi tehditleri bu oyuncuların savunmalarından yardım gelmesini engellerken, Markell'e bire birde çembere gitme anlamında bir parça daha avantaj getirecektir.

Joel Berry hücumda hem çembere gidebilme hem de şut atabilme tehditleri ile takımımızın ihtiyacı olan profile sahip bir oyuncuydu. Özellikle combo guard özelliklerine sahip olması, gerektiği yerde skore katkı yapıp gerektiği yerde arka plana çekilip takımı ön plana koyması ile de takım yapısına uygunluğu açısından da doğru bir profil. Pandemiden dolayı uzun bir süre maç ritminden uzak kalması kısa sürede adapte olması için bir engel oluşturacak olsada, siyah beyazlılarımız doğru profilde, iyi bir potansiyeli kadrosuna kattı. Gelecek olan kısa forvet/uzun forvet'in de dış şut tehdidi ve atletizm özelliklerinin iyi olacağını varsayarsak,Joel Berry'nin uyum sağladığında hem Markell'i hem de takımı yukarı çekmesi kolaylaşacaktır.
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu Gönder  Yeni Yorum Gönder 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Erkek Basketbol Takımımız Yeni Sezona Hazır BjkBasket 0 5,225 14.07.2020 20:09
Son Yorum: BjkBasket

Hızlı Menü: