Yeni Konu Gönder  Yeni Yorum Gönder 
Angel Delgado
22.07.2023, 13:54
Yorum: #1
Angel Delgado
Çok alt seviye konferans olmadıkça NCAA D1 ribaunt istatistiğinde zirvede yer alan isimler her zaman Avrupa basketbolunda iş yapmıştır. Trevor Mbakwe ve OJ Anosike örneğin önemli takımlarda yer alıp kendini kanıtladı. Hatta Mbakwe kolejde ağır aşil sakatlığı yaşamasa önce NBA’de sürekliliği olan bir kariyere sahip olabilirdi. Alan Williams ise gelecek kaygısına daha erken başlayıp Çin ligi ile başlangıç yapmıştı. Beşiktaş’ın yeni transferi Angel Delgado da bu başlangıcı seçti ancak çok kısa süre içinde rotasını Avrupa’ya çevirdi.

Bütçe konusunda kaynaklarınız çok kuvvetli değilse özellikle 4 ve 5 numaralardan beklediğiniz özellikler daha çok yönlü değilde belli işleri iyi yapan spesifik yapıda oluyor. Bu da genellikle içeri hızlı devrilen, savunmada ise pozisyon bilgisi yüksek, boyalı alanda caydırıcılığı olan evsafta isimlerden seçilir. O sezon ki filmin başrolleri genelde yay gerisindekiler olur. 2012 Olympiakos’un EL şampiyonluğu ile başlayan süreç NBA ve uzakdoğunun artan alım gücü ve bütçeleri ile halen devam etmekte. Delgado ise bu bağlamda koçların düşündüğü tarzda bir oyun yapısına sahip.

Delgado ribaunt konusunda “dengeli” bir oyuncu daha net açıklamak gerekirse savunma ve hücum ribaundu dağılımında terazisi bir tarafa çok ağır basmıyor. Kuvvetli ve iyi bir üst vücuda sahip olduğu için parmak hassasiyeti ve sezginin yanı sıra mücadele ederek aldığı ribauntlar ( istatistikte contested olarak geçer ) onu takip eden gözlemcilerin gözüne çarpan en kritik noktaydı. Bu bir antrenöre takımının tempoyu istediği gibi değiştirmesine olanak tanıyan güç çarpanı ve Avrupada fazlasıyla kontrolcü olan koçların tam da istediği bir şey. Fakat Alimpijevic bu konuda anti tez yaklaşımlar sergilediğinden açık alan oyunu ve yüksek pozisyon sayısı söz konusu olduğu için Delgado’yu kullanacağını tahmin ediyorum. Çünkü hem burada iyi bir bitirici hem de rakip beşte yarı saha oyununu iyi oynayan ve birebir hünerleri iyi olan ancak atletik özellikleri Delgado kadar iyi olmayan uzunları pasifize etmenin yolu olarak da makul bir seçenek.

NCAA’lerde onun hanesine eksi yazılan pasörlüğünü Avrupa’da bir parça geliştirdiğini görebiliriz. Tabi bunda oynadığı oyun kurucuların evsafının da etkisini göz ardı edemeyiz. Ancak bu noktada alması gereken mesafe var. En büyük handikapı ki benim uzunlarda direkt dikkat ettiğim nokta serbest atış yüzdesi. Zamanında Erman Kunter Vidmar’ı düşük serbest atış yüzdesinden dolayı maçın sonlarında kullanamadıklarından yakınırdı. Bir "Hack a Shaq” kadar olmasa da bu tür oyunculara maç sonlarında çok daha rahat faul yapılıyor. Oyunun bu anlarında ne kadar kısıtlı özelliklere sahip olursa olsun hücumda bir eksik kalmak ve sahada kalması uğruna onun bitirici özelliklerinden vazgeçmek veya kullanmakta tereddüt etmek takımın ritmini bozuyor.

Sonuç olarak yani artı ve eksi yanlarıyla Delgao 2.06 boyunda kalıplı, koşan ve atletizmi bu seviye için ideal bir uzun. Alimpjevic’in takım kimyasında önemli bir katalizör olacağı kesin. Her zaman savunma kaynaklı geri dönüşler ve ivme kazanmalar hücum kaynaklıdan daha tutarlı ve iyi sonuçlar verdiği gibi takımın skor yükünü de yukarı çeker. Topu elinde az isteyen, rolünü bilen ve kısaları bu konuda yormayan Delgado doku tuttuğu takdirde iyi bir sezon geçirecektir.

Yazar: Hürol Yöney
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu Gönder  Yeni Yorum Gönder 


Hızlı Menü: